BLOG

Özlem'le Kalem Sohbetleri

Özlem'le Kalem Sohbetleri

Kalem sevgimiz sitemizin sınırlarını aştı!

Tasarım ve Teknolojinin mükemmel birlikteliği Lexon

1991 yılında René Adda'nın küçük nesneleri kullanışlı, güzel, yenilikçi ve erişilebilir kılma isteğinden doğan LEXON, neredeyse 30 yıldır tasarım ve teknolojiyi bir araya getirerek elektronik, ses,seyahat,ofis ve eğlence aksesuarları tasarlıyor.

Görsel: Lexon Design kurucusu René Adda

 

Lexon Design, dünyanın dört bir yanındaki en iyi ürün tasarımcılarıyla birlikte kült haline gelen koleksiyonlar ve lifestyle ürünlerin altına imza atıyor .

 

İKONİK ÜRÜNLER

 

Lexon, bazıları tasarımda zaten önemli hale gelen ürünler sunmak için yetenekli tasarımcıları ve en son teknolojileri bir araya getirdi.

Amiral gemisi nesneleri arasında, New York'ta sürekli MoMA koleksiyonunun bir parçası olan Tykho radyosundan, Flip çalar saatinden, Havayolu bagajından ve Mino mini hoparlörden bahsedebiliriz .

 

KALİTE GEREKSİNİMİ

Lexon Design müşteri memnuniyetini bir öncelik haline getirir ve ürünün günlük yaşamına uyum sağlamasını garanti eder.

Estetik ve canlılık için özenle seçilmiş malzemelerden üretilen Lexon ürünleri, günlük kullanım için yüksek kalite standardını sağlayacak  şekilde tasarlanmıştır.

Lexon bu nedenle sürekli tasarım ve teknolojiyi bir araya getirerek yenilikçi ve uygun fiyatlı ürünler tasarlamaya kendini adamıştır.

 

EŞSİZ TASARIMI VE KALİTESİ TESCİLLENMİŞ ÜRÜNLER

Red Dot, iF Tasarım Ödülü, Alman Tasarım Ödülü veya Çin İyi Tasarım Ödülü gibi 180'den fazla uluslararası tasarım ödülü ile defalarca ödüllendirilen Lexon, kaçınılmaz bir marka haline geldi ve dünya çapında tanındı .

Uluslararası jüriler tarafından verilen bu ödüller Lexon'un kalitesini ve tasarım liderliğini vurgulamaktadır.

 Lexon aynı değerleri ve aynı tutkuyu paylaşan tasarımcılar ve marka arasında uzun bir araştırma ve geliştirme sürecini yansıtan ürünler sunar.

 

 

Yaşam alanınıza tarz katacak Lexon Design ürünleri için hemen tıklayın!

BAŞLANGIÇ SEVİYESİ DOLMA KALEM ÖNERİLERİ

Ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan, Covid-19 salgını sürecinde sağlığımız için alacağımız en iyi tedbir evde kalmak ve sosyal mesafeyi korumak.

Ancak yıllardır hayatın o hızlı temposuna alışmış insanlar için evde kalmak sıkıcı hatta yorucu bir hal almaya başladı bile.

Bir bıçaktan fazlası: DEEJO

Deejo; bir aksesuar olarak kullanılabilecek kadar şık, her an yanınızda taşıyabileceğiniz kadar hafif, mutfak bıçağı kadar kullanışlı bir günlük cep çakısı yaratma hayaliyle doğmuştur.

Deejo'nun yaratıcısı Stephane Lebeau, Deejo'yu tasarlarken "Bir zarf kadar hafif olmalı" fikriyle hareket etmiştir.
Hafifliğinin yanı sıra cebe rahatça sığan, her ortama uyacak kadar zarif ve fonksiyonel açıdan yarı yolda bırakmayacak bu çakının tasarımını 2010 yılında bitirmiş ve hemen üretimi başlamıştır.

Birkaç yıl sonra Stephane'nin arkadaşı ve ortağı Luc Foin bu mükemmel bıçaklara kişiselleştirme fikrini eklemiştir.

Montblanc : The Art of Writing

Kullanana prestij kazandıran kalem markalarının başında gelen Montblanc , üst düzey yöneticelerin ve devlet adamlarının yanından asla ayrılmıyor.

Taşlardan aksesuara dönüşüm: Çakmak

16.yüzyıla kadar insanoğlu taşları birbirine sürterek kıvılcım yakalayamaya çalışmış, yakaladığı kıvılcımları da kuru otlar ile ateşe dönüştürmüştür O zamana göre büyük bir buluş olsa da taşlardan ateş yakmak zorlayıcı ve herkesin beceremeyeceği bir uygulamaydı.

Ateşi yakmak yeterli olmuyor yakılan ateşin uzun süre sönmemesi de gerekiyordu.

Kağıdın Serüveni

Tarih boyunca insanlar çok farklı malzemeleri yazı yazmak için kullandılar.

GRAFOLOJİ: Yazım Biçiminden Kişilik Analizi

 Büyük şirketlerin, onlara dijital ortamda CV göndermiş olmanıza ragmen, el yazısı ile bir özgeçmiş de istemelerinin sebebini hiç düşündünüz mü? Muhtemelen iş başvurusu yaptığınız şirket, el yazısı stilinizden kişilik analizinizi yapmak istiyor.

Nasa'nın Uzay Kalemleri

NASA’NIN UZAY KALEMLERİ

 

Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasındaki soğuk savaş döneminde ortaya atılan bir iddiaya göre Amerika; çok ciddi ekonomik yatırımlar yaparak uzayda kullanılabilecek bir kalem tasarlanmasını istemiş ancak aynı dönemde Sovyetler Birliği uzayda kurşun kalem kullanmakta imiş.

Hatta bu hikaye 1999 yılında yayınlanan ‘’West Wing’’ isimli tv serisine de konu olmuş ve büyük dikkat çekmiştir.

Hikaye Bollywood’u da tesiri altına almış olacak ki; AMİR Khan’ın meşhur ‘’3 İdiots’’ filminde de kendine yer bulmuştur.

Tükenmez Kalemin İcat Edilme Hikayesi

Günümüzde belki de en sıradan eşya olan tükenmez kalem, icat edildiği sıralara büyük bir buluş olarak nitelendirilmiş ve ortaya çıkış hikayesi bir hayli çetrefilli olmuştur.

İnsanlar çok uzun yıllar boyunca tüylü kalemleri kullandılar.

Geçmişten Günümüze; Scrikss

Kurulduğu 1963 yılından günümüze kadar marka ismini korumayı başaran Scrikss; adını İspanyol köken bir kelime olan “Escribir”den türetilerek almıştır.

Özel Hissettiren Hediyeler

Hediyeler,  insanı mutlu etmede ve özel kılmada kullanılan en güzel yol.

Hayatımızda ki kişilere sevildiğini, önemsendiğini hissettirmek için özel günlerde ya da sadece içimizden geldiği için hediye almak insanlık tarihinin en önemli ritüellerinden biridir.

Özür dilemek için özür hediyesi, doğum günlerinde doğum günü hediyesi, yeni evlenen çiftler için düğün hediyesi, iş arkadaşları için hediyeler, yıldönümü hediyeleri, teşekkür ya da bir başarıyı takdir etmek için verilen hediyeler… Hediye amacımız ne olursa olsun, hediye alışverişi sırasında sosyal ilişkiler sağlamlaşır, düşünüldüğünü hissetmek karşı tarafta ki kişiyi mutlu eder.

Sosyal hayatımızda hediyeler, örneğin sevgiliye hediye almak kırık kalpleri onarmanın ya da sevildiğini hissettirmenin kolay ve güzel bir yoludur.

İş hayatındaysa; iş arkadaşınıza ya da patronunuza alacağınız hediyeler , iş ilişkilerinizi kuvvetlendirir.

Olası iş gerginliklerini daha kolay atlatmanızı sağlar.

Geçmişten Günümüze OTTO HUTT

Altın şehir Pforzheim sakini olan Karl Hutt, Bauhaus tarzı fikrini yeni ürünlere aktardı ve günlük kullanım için cep aksesuarları yapan ve gümüşten yapılmış zarif yazı gereçleri üreten bir şirket kurdu. İlk yılında 20 çalışandan oluşan bir şirketti. 

Şirket kurucusu Karl Hutt, Bauhaus hareketinin hevesli bir takipçisi idi ve bu yeni tasarım okulunun stilistik sözlüğünden büyük ölçüde ilham aldı.

Tamamen Bauhaus çağdaşlarına uygun olarak, optimum işleme ve mükemmel işlevsellik ile kendilerini ayıran yazı cihazları geliştirdi.

Dünya Tarihini Yeniden Şekillendiren Kaynak : Piri Reis Haritası

1465 yılında Gelibolu'da dünyaya gelen ve asıl adı Muhiddin Piri olan Piri Reis; Osmanlı İmparatorluğunun önemli denizcilerinden Gelibolulu Kemal Reis'in yeğenidir.

Denize ilk açılması amcasıyla olan Piri Reis'in Osmanlı Donanmasında görev alması yine amcasıyla birlikte aldığı görevlerde gösterdiği başarılar sayesinde olmuştur.

Geçmişten Günümüze Pelikan

1838- Carl Hornemann'ın İlk Mürekkep Fabrikasının Açılışı

1832’de kimyacı Carl Hornemann Hannover Almanya’da kendi boya ve mürekkep fabrikasını kurdu.

Yenilikçi Ciltleme ve 360 Derece Kullanım Kolaylığı: Flexbook

Yunanistan’da icat edilen ve ünü tüm dünyaya yayılan Flexbook Defterler; yenilikçi ciltleme metodu ile klasik ve spiral ciltlemenin avantajları bir araya getiriyor.


360 derece katlanabilen ve bozulmadan orijinal formuna geri dönen flexbook defterler, uzun ömürlüdür.
Binlerce kez açılabilir, katlanabilir ve kullanım ne kadar yoğun olursa olsun kırılmaz.

Flexbook defterler klasik ciltleme kadar hafif, spiral ciltleme kadar pratik ve katlanır formdadır.

Pilot Iroshizuku Mürekkep

"İroshizuku" ismi, Japonca, yüksek standartları ve renklerin uyumunu ifade eden "iro" (boyama) ve su damlası benzeri bir cisimleştirme olan "shizuku"(damlacık) kelimelerinin bir kombinasyonudur.

ilk olarak 1918 yılında Ryosuke Namiki tarafından yapılan bu mürekkeplerlerin isimleri;
her özgün rengin derinliğine katkı yapan, güzel Japon doğal bahçe ve bitkilerinin ifadelerinden türer.

Yazdığınızda Japonların zengin ve ince renk estetiğiyle keyifleneceksiniz.

PILOT, dünyaca ünlü mürekkeplerini daima kendisi üretmektedir.

Zerafeti ile öne çıkan Iroshizuku Mürekkep şişeleri el yapımıdır.

Şişenin dibinde bulunan ters konik şekil sayesinde mürekkebi son damlasına kadar kullanabilme özelliğine sahiptir.

Dolma kalem ve kaligrafi tutkunları için özel üretilen ve her daim gözde olan Iroshizuku mürekkepler, Markabana'ya özel indirimlerle sizleri bekliyor.

İroshizuku mürekkepleri buradan inceleyebilirsiniz.

Kalite ve Klasik Bir Arada; El Casco

1920'de kurulan ve o zaman resmi firma ismi Olave, Solozaval SRC olan ,El Casco'nun ilk ürünleri; üç farklı marka adı altında üretilen revolverlerdi; El Casco, Duque and Tejón.

Orduya yüksek kalitede silah üretmek için yola çıkan El Casco ürünleriyle büyük yankı uyandırdı ve zamanın tarihi ve reklamları, ürünlerin “ekstra” yüksek kalitede olduğunu açıkladı.

Nettuno, Markabana.com'da !

Nettuno kuruluşunun ilk izleri 1911 yılına kadar dayanır.

Tam Bir Klasik; Pelikan M150 Dolma Kalem

Mükemmel bir klasik yazı gereci arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Horoloji meraklılarının gözdesi: T F Est.

İsviçre ekolünün yüksek temsilcisi TF Est.

Pelikan M101N Bright Red Dolma Kalem


Pelikan, M101N Bright Red özel seri ile zarafetin küçük boyutlarda bir başyapıtını sunuyor.

Tarihi modeller dizisinde özel yerlere sahip olan M101N Tortoiseshell Brown, M101N Lizard ve M101N Tortoiseshell Red modellerinin başarısının duygusal bir devamı niteliğinde.

Pelikan M101N Tortoiseshell Red Dolma Kalem

Pelikan, başarılı M101N Kaplumbağa sırtı kahverengi ve M101N lizard modellerini izleyen, tarihi serinin üçünçü uyarlamasını sunar: M101N Kaplumbağa Sırtı Kırmızı.

Pelikan M101N Special Edition Lizard Dolma Kalem

M101N Lizard, 1937 yılında üretilen tarihi model esas alınmıştır.
Bir Pelikan dolma kalem için vazgeçilmez olan geleneksel biçimini korurken, günümüzün modern dolma kalem üretim standartlarına adapte edilmiştir.

Bu dolma kalemin tamamiyle pürüzsüz yüzeyli desenli gövdesi ve kapağı selülöz asetattan yapılmıştır.

Siyah parçaları yüksek kalite reçineden yapılmış olup, Pelikan logo kapak üzerine geleneksel şekilde işlenmiştir.

Kıymetli metal paladyum klips ve halkaları kapsar ve uygun gümüş efektini elde etmek için 14 ayar altın uç tamamamiyle rodonize edilmiştir.

Bu Özel Seri için özellikle uyarlanmış dış çevresiyle kertenkele deseni dolma kalemin üzerine tam olarak oturmuştur

Pelikan M101N Lizard Dolma Kalemi, sadece Markabana.com'a özel fiyatıyla, buradan inceleyebilirsiniz. 

 

Souvenir de Mauve

“Sevgili Theo, Bugün Mauve ile karşılaştık, aramızda çok kötü bir konuşma geçti.

Konrad Zurawski'nin Macerası; KWZ Ink

Kimya alanında doktorasını tamamlamış kalem ve mürekkep meraklısı Polonyalı Konrad Zurawski'nin macerası...

KWZ Ink...

Konrad Zurawski kaleme olan sevgisini ve mürekkeplere olan tutkusunu yüksek kimya bilgisiyle birleştiriyor.

Bunların sonucunda 21 çeşit Iron Gall ve 45 çeşit Standart mürekkep olmak üzere toplamda 66 farklı renk çeşidini önce kendisi ve yakın çevresine yapmaya başlamış ardından çok beğenilen mürekkeplerinin üretimini tüm dünyaya hızla yaygınlaştırmayı başarmıştır.

Dahilik ile Delilik Arasında ki İnce Çizgi : Dali

 

 

Salvador Dali 11 Mayıs 1904'te, İspanya'nın Figueres kentinde, çok sevdiği körfez kıyısındaki evinde doğdu.

 

Doğumundan 9 ay önce ölen abisinin yasını tutan ailesi, ona abisinin ismini verdiler.

İç Dünyaların Ressamı; Fahrelnissa Zeid

Google’ın özel bir doodle ile andığı Fahrelnissa Zeid, Türkiye modern sanatının ve soyut resmin öncülerindendir.

 7 Ocak 1901 yılında Büyükada’da sanatçı bir ailenin içinde doğan  Fahrelnissa Zeid, 2.

Modern Erkeğin Vazgeçilmez Aksesuarı

Modern Erkeğin Vazgeçilmez Aksesuarı; Çantalar 

Artık sadece ofise giderken evraklarınızı düzenli tutmak için kullandığınız klasik evrak çantalarınızdan vazgeçme zamanınız geldi.

 

İş hayatınızda hem evrak hem de dizüstü bilgisayarınızı yanınızda taşıyabilmek için özel tasarlanmış çantaları kullanabilir, günlük kıyafetlerinizle casual tarzınızı yansıtabilir ya da en sportif halinizi sırt çantalarınızla öne çıkarabilirsiniz.

Çanta seçimi yaparken kullanacağınız yere ve kıyafetinizle uyumuna dikkat etmeniz yeterli.

Tüy Kalemler

YAZI Tarihinin En Romantiği; Tüy Kalemler

Mürekkebe batırılarak yazı yazmakta kullanılan tüyler, Altıncı yüzyıldan, ondokuzuncu yüzyıl başına kadar neredeyse bin yıl boyunca kullanılan en önemli yazı aracı olmuştur. Kaz tüyleri, kartal, baykuş ve hindi tüylerinden elde edilen tüy kalemlerin en kalitelisi ve tercih edileni kuğu tüyüydü. Mürekkebi tutması, dayanıklılığı ve uzun ömürlü olabilmesi için çeşitli işlemlerden geçen tüylerin en iyisi bahar zamanında kuş kanatlarının dış tarafından edinilen tüylerdi. Ele iyi oturması için kavisli tüyler tercih edilir, sağ elle yazı yazanlar için sol kanattan, sol elle yazanlar için sağ kanattan alınan tüyler kullanılırdı.Bir kanattan en fazla 5 adet iyi tüy çıkar, elde edilen tüyler önce sıcak suda bekletilerek yumuşatılır, uç kısımları kesilerek şekillendirilir günümüzde kullanılan dolma kalem ucuna benzer bir hale getirilirdi.

Tarihe Yön Veren Buluş

Tarihe Yön Veren Buluş 

 

Mürekkep, MÖ 2697 yılında, Çinli filozof Tien-Lcheu tarafından bulunmuştur.


Önceleri taşlara kazınmış hiyeroglifleri siyahlaştırmada yararlanılan mürekkep, daha sonra başka amaçlarla da kullanılmaya başlanmıştır. 


Yine aynı tarihlerde Mısırlılar’ın da mürekkep kullandığı bilinmektedir.

Kulağını Kesen Ressam

Kulağını Kesen Ressam

Vincent Van Gogh çoğu kişi için böyle anılmaktadır.

Kalemin Kısa Tarihi

Kalemin Kısa Tarihi
Ortaçağda kâğıt üretilmeye başlandıktan sonra, daha eskiden de bilinen ve kullanılan tüy kalemlerin kullanılması yaygınlaştı.