Google’ın özel bir doodle ile andığı Fahrelnissa Zeid, Türkiye modern sanatının ve soyut resmin öncülerindendir.

 7 Ocak 1901 yılında Büyükada’da sanatçı bir ailenin içinde doğan  Fahrelnissa Zeid, 2. Abdulhamid’in sadrazamlarından Cevat Paşa’nın yeğenidir. Aynı zamanda ünlü Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı ve ressam Aliye Berger’in kardeşidir.

Şakir Paşa ve Ailesi

Bugün Güzel Sanatlar Akademisi olarak bilinen Sanayi-i Nefise’nin ilk mezunlarındandır.  Sanayi-i Nefise Mektebi’nde okurken tanıştığı yazar İzzet Melih Devrim ile evlenip, eşi ile birlikte Avrupa’da ki müze ve galerileri gezer. Paris’e derinden bir bağ duyar. Sanat eğitimine Fransa’da Académie Ranson'un Stalbach Atölyesi'nde, sonrasında İstanbul'daki Namık İsmail Atölyesi'nde devam eder.

1934’te Türkiye'ye döndükten sonra Ankara'da diplomat olan Ürdün Kralı 1. Faysal’ın kardeşi, Emir Zeid ile evlenerek Prenses unvanını alır.  İlk kişisel sergisini 1944'te Maçka'daki evinde açan Zeid, eşinin mesleği dolayısıyla Paris,New York, Brüksel ve Londra gibi şehirlerde yaşama ve sergiler yapma imkanı bulur. 

Hem Türkiye’de hem de Avrupa’da sanat çevrelerince popüler olan Fahrelnissa’nın,  İstanbul’da başlayan sanat hikayesi, dünyanın çeşitli kıtalarında açtığı sergilerle sürdü.

1976 yılında Amman’a yerleşen sanatçı, kendi adını taşıyan bir sanat enstitüsü kurar ve hayatının sonuna kadar enstitüye destek vererek üretimlerine devam eder. Sanatçı, 1991’de Amman’da hayata veda eder.

Türk ,Bizans,  İslam ve İran sanatının motiflerini Avrupa'nın soyut resim geleneğiyle harmanlayan Zeid'in vitray sanatının inceliklerini taşıyan eserleri , tek bir resim tekniğine sığdırılamayacak kadar zengin ve benzersizdir.

Google’ın özel doodle tasarımı için ilham aldığı “Cehennemim” ve “Atomun ve Nebati Hayatın Parçalanışı” isimli eserleri, en dikkat çeken eserlerindendir.