Markabana | Dünya Tarihini Yeniden Şekillendiren Kaynak : Piri Reis Haritası

BLOG

Nisan 19

Pazartesi, 15.Nisan.2019

Dünya Tarihini Yeniden Şekillendiren Kaynak : Piri Reis Haritası

1465 yılında Gelibolu'da dünyaya gelen ve asıl adı Muhiddin Piri olan Piri Reis; Osmanlı İmparatorluğunun önemli denizcilerinden Gelibolulu Kemal Reis'in yeğenidir.

Denize ilk açılması amcasıyla olan Piri Reis'in Osmanlı Donanmasında görev alması yine amcasıyla birlikte aldığı görevlerde gösterdiği başarılar sayesinde olmuştur.

Önce 1486-1493 yıllarında Akdeniz'de yapılan akınlara katılan Piri Reis bu akınlar sırasında İspanya'da katliama uğrayan müslümanların yardımına gittikten ve başarılı olduktan sonra 1494 yılında Resmi olarak Osmanlı Donanmasının hizmetine girmiştir.

1500 yılında Mora Seferi'nde gösterdiği üstün başarı ve Dönemin Kaptan-ı Deryası'nın hayatını kurtarmasıyla öne çıkmıştır.

1511 yılında amcasının ölümünden sonra Gelibolu'ya yerleşen Piri Reis burada Kitab-ı Bahriye adlı kitabı üzerinde çalışmış ve 1513 yılında gerçeğe en yakın ilk dünya haritasını çizmiştir.

Dünyaca ünlü OMAS kalemlerinin "Çağlar Boyunca Başyapıtlar" serisinin"Piri Reis" koleksiyonunun el yapımı kalemleri, İtalya'daki OMAS atölyelerinde tasarlandı. Koleksiyon ilhamını, Piri Reis'in 1513 yılında çizdiği ve bugün dünya tarihini yeniden şekillendiren kaynaklar arasında yer alan "ilk dünya haritası'ndan aldı. 500'üncü yaşında UNESCO tarafından dünyanın en önemli kültür miraslarından biri olarak kabul edilerek 2013 yılı kutlama ve anma programlarına dahil edilen Piri Reis haritasının verdiği ilham, OMAS sanatkarlarının usta ellerinde mücevher kalemlere dönüştü.

Piri Reis’in dünya tarihini şekillendiren haritasını altın kaplama kalemin üzerine yansıtan OMAS, gövdenin arasını 1500’lerde inşa edilen Galleon gemilerde kullanılan meşe detaylarla zenginleştiriyor. Piri Reis haritasının jeolojik ve stilistik elementlerini kabartmalarla gösteren dolma kalem, Piri Reis’in gemisini de 18 karatlık altın kalem ucunun üzerine yansıtıyor. Meşeden tasarlanan hazine sandığı görünümündeki kutuda sunulan OMAS Piri Reis dolma kalem, yepyeni rotalara ilham oluyor.

Omas Piri Reis Dolma Kalemler sadece 200 adet limitli üretimdir.

Omas Piri Reis Roller Kalemler sadece 300 adet limitli üretimdir.

 

  • Bizi Takip Edin