Markabana | Geçmişten Günümüze; Scrikss

BLOG

Ekim 19

Salı, 22.Ekim.2019

Geçmişten Günümüze; Scrikss

Kurulduğu 1963 yılından günümüze kadar marka ismini korumayı başaran Scrikss; adını İspanyol köken bir kelime olan “Escribir”den türetilerek almıştır. Escribir “yazmak” anlamına gelir.

İspanya İç Savaşı sırasında Scrikss, İspanya'nın Albacete kentinde kalem üretti. 50'lerin sonlarında markasını İsviçreli bir şirket olan Möwe'ye satmaya karar verdi. 1963 yılında Möwe, haklarını Metal ve Plastik Şirketi Scrikss'in dört kurucusundan biri olan Hayati V. Rodrik'e teslim etti.

O dönemin kırtasiyeciliğinin en ünlü ithalatçı ve dağıtıcıları arasında yer alan Hayati V. Rodrik, Yako Yahya, Albert Mitrani, Tegolgos Yardımcı kardeşler, Yusuf Işık ve Sevi Ender kardeşler vardı. Şirket başlangıç sermayesi olarak 1.000.000 (bir milyon) Türk Lirası ile kuruldu.

1966 yılında ilk üretim “17” ile yapıldı ve bir yıl garanti ile satışa sunuldu.

Türkiye de hemen her ofiste kullanılmasını ve Scrikss’in adını duyurmayı sağlayan ise Scrikss Büro setinin piyasaya çıkması oldu.

1974’te Waterman şirketi ile birleşen Scrikss önümüzde ki 10 yıl boyunca Waterman olarak bilinen kalemler ve kartuşlar üreten yeni bir prömiyer başlattı ve ürünlerini tüm Türkiye’ye dağıttı.

1982 yılında önemli bir karara imza atarak ürünlerin arkasında duran Scrikss, tüm ürünlerinin garantisini yaşam boyu olarak genişletti. Bu garanti tüm mekanik arızaları kapsadı.

 

 

1984 yılında Waterman ile dağıtım anlaşmasını bitiren Scrikss Cross ve Pelikan markalarının distrübütörü oldu.

1986 yılında promosyon ürünleri üretimine başladı ve 1988 yılında sadece Cross markasının ürünlerinin dağıtımına devam etti.

2006 yılına kadar genç tasarımcı Kunter Şekercioğlu ile bir çok yazı gerecine imza atan Scrikss, 2006 yılında İtalyan firması Aquila ile birleşti. Bu birleşim sonrası Scrikss yazı araçlarının yanı sıra ofis ürünleri üretmeye başladı ve Greenwich şehrinde ofis açtı.

2008 yılında ünlü tasarımcı Hülya Papuççuoğlu, eri materyaller ile “Katre-i Zer” isimli ofis ürünlerini tasarladı.

Aynı yıl farklı tasarımlarıyla öne çıkan ; Vintage 53, Vintage 55, Vintage 77 serilerini ürün grubuna kattı.

2009 yılında 45. Yılına giren Scrikss yeni bir döneme damgasını vurdu. 2009’da deri aksesuarlar tasarlamaya ve üretmeye başladı.

Yine 2009 yılında Scrikss’in Türkiye’de kuruluşunun 45. Yılı anısına özel olarak tasarlanan 1964 modeli kullanıcılarını adeta zaman içinde yolculuğa çıkardı. İtalya'da Tibaldi Tasarım Ekibi tarafından Sckriss'in uluslararası tescilli ilk modeli baz alınarak tasarlanan Scrikss 1964, Italy by Aquila Brans tarafından sadece 210 adet olarak üretildi.

 

 

 

2010 yılında Scrikss, Office ve Notelook markası doğdu.

Scrikss; işaretleyiciler, mekanik kurşun kalemler, silgi, çeşitli büro ürünleri ve kırtasiye ürünleri ile yerel ve uluslararası piyasalarda aynı kalite, aynı garanti ve rekabetçi fiyatlarla yer almaya başladı.

Notelook, yalnızca Grafik Tasarım ekibi tarafından tasarlandı.

 

 

 

 

 

 

Bu yıl aynı zamanda kol düğmesi üretimine başlayan Scrikss, moda tasarımcısı Goral Melis ile benzersiz bir koleksiyon yarattı.

 

 

 

2011 yılında Scrikss, 130 yıllık Kaweco markasının Türkiye distribütörlüğünü üstlendi.

 

 

Gelişen teknolojiyle birlikte yazım araçlarındaki ihtiyaçlar da değişmeye başladı.İşte tam bu noktada 2012 yılında kullanıma sunulan Touch Pen 599, ihtiyaçlara mükemmel çözüm getirdi.Akıllı telefonlar, IOS ve Android tabletlerde kullanım için geliştirilen model; inovatif tasarımı ile kullanım kolaylığı sağlıyor.

2013 yılında Kaligrafi tutkunlarına özel Kaligrafi Kalem seti tasarlayan Scrikss, alanında fark yarattı. Yazıya kişiliğini yansıtmak isteyenler için harika bir tercih olan kaligrafi seti, kalem severler son derece memnun etti.

2014 yılında, Scrikss’in 50. Yılına özel Heritage Serisi tasarlandı. Scrikss’i ünlü tasarımcısı Kunter Şekercioğlu tarafından tasarlanan bu seride 1960’lı yılların izleri ön plana çıktı. Heritage, ilhamını özellikle Scrikss'in 1964 yılında üretime başladığı İstanbul'dan alıyor.

İstanbul'u çevreleyen ve mükemmel manzarasında eşsiz görüntüler sunan su kemerleri, Heritage serisinin ana ilham kaynağı olarak karşımıza çıkıyor.Desenleri ile su kemerlerine gönderme yapan seri, geçmişle geleceği harmanlayarak tüm zamanlara uyum sağlıyor.

Tasarımı ile kendine çeken, duruşu ile konforlu bir yazı deneyimi sunan Heritage, koleksiyonerlerin en değerli parçası olmayı başardı.

1963 yılından bu yana; hem kişisel hem de ofis ihtiyaçlarınız için en doğru ürünleri tasarlayan Scrikss; günümüzde hala sektörde öncü kimliğini koruyor.

Klasik yazı gereçlerinin yanı sıra; deri ürünler ve ofis aksesuarlarıyla da fark yaratıyor.

Scrikss, üzerine isim yazılabilen ve şirket logosu işlenebilen ürünleriyle günümüz de kurumsal ve kişisel hediyelerde sıkça tercih ediliyor.

Prestijine önem veren kurumsal şirketler için ; “Markanız değerli, armağanınız özeldir” mottosuyla hareket eden Scrikss, promosyon ürünleri için özel setleriyle tüm ihtiyaçları karşılıyor.

İçinde Dolmakalem, Tükenmez kalem, cüzdan, notluk, kartvizitlik içeren hediye setleri kişiye özel hediye seçimlerinizde ve kurumsal hediyelerinizde ilk tercihiniz olacak.

Bu ayrıcalıklı hediyelere, Markabana.com’a özel fiyatlarla ulaşmak için hemen tıklayın.

 

 

 

 

 

  • Bizi Takip Edin