Markabana | Tükenmez Kalemin İcat Edilme Hikayesi

BLOG

Ekim 19

Pazartesi, 28.Ekim.2019

Tükenmez Kalemin İcat Edilme Hikayesi

Günümüzde belki de en sıradan eşya olan tükenmez kalem, icat edildiği sıralara büyük bir buluş olarak nitelendirilmiş ve ortaya çıkış hikayesi bir hayli çetrefilli olmuştur.

İnsanlar çok uzun yıllar boyunca tüylü kalemleri kullandılar. Tüylü kalemler kullanım açısından çok zahmetliydi.Sürekli sızıntı yapma problemi vardı ve mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu. 1846 yılına dek bu durum böyle devam etti. 1846 yılına gelindiğinde ise Alonzo Townsend Cross ilk kurşun kalemi yapmıştı. Bu bir devrimdi.
Ancak hala mürekkepli kaleme alternatif bir ürün arayışı devam ediyordu.

Mürekkepli kalemlerin sızıntı ve yavaş kuruma sorunlarının çözümü için ilk olarak 1888 yılında John J. Loud adlı bir tabakhaneci patent başvurusunda bulundu.

Loud, ucunda döner küçük bir top olan ve haznesinden bu uca sürekli mürekkep gelen bir tükenmez kalem yaratmıştı.
Bu kalemi ürettiği derileri işaretlemek için tasarlayan Loud, üretim amacına göre mükemmel bir sonuç çıkarmıştı. Kalem Deri gibi pürüzlü yüzeylere çok güzel yazıyordu ancak kağıt üzerinde iyi sonuç vermiyordu.
Bu yüzen patent başvurusu kabul edilmedi ve tasarımını geliştirmesi söylendi.

Loud’un bu başarısız girişimi, Laszlo ve Georg Biro kardeşlerin önünü açmış oldu. Gazeteci Laszlo ve kimyager olan kardeşi Georg, Loud’un icadını bir sonraki seviyeye taşıyacak kişiler olacaklardı.

Laszlo Biro

Mesleği gereği yazı yazmakla çok uğrasan Laszlo mürekkebin sürekli damlamasından çok rahatsızdı. Bu sorunu çözmek için kardeşi Georgla birlikte çalışmaya başladı.

Laszlo, bir gün çalıştığı derginin matbaasına gittiği sırada, basımda kullanılan mürekkebin çabuk kuruma özelliğine sahip olduğunu ve bunu bir kalemde de kullanabileceğini buldu ve ilk tükenmez kalem prototipini geliştirdi. Kardeşi ile birlikte ilk iş olarak patent ofisine gittiler ve 1938'in nisan ayında bu yeni icatlarının patentini aldılar ancak bir süre sonra Avrupa'yı kasıp kavuran hitler zulmünden onlar da paylarına düşeni alacaktı.

Biro kardeşler İkinci Dünya Savaşı'ndan bir süre önce yaşlı bir adamla karşılaştılar. Bu adamın Arjantin devlet başkanı Agustin Pedro Justo olduğundan habersiz olan biro kardeşler, tesadüfen tanıştıkları bu adama büyük bir hevesle yeni yaptıkları tükenmez kalemi anlatmaya koyuldular.Tükenmez kalemlerin hikayesi Agustin Pedro Justo'nun da oldukça ilgisini çekmişti ve hemen kendini tanıtıp, Biro kardeşleri ülkelerine kalıcı olarak yerleşmeleri için davet etti. ancak biro kardeşler teklifi hemen kabul etmediler.

Bu davetten bir yıl sonra savaş çıkınca iki kardeş başkanın teklifini kabul etmeye karar verdi. Üstelik Arjantin'de çalışmalarına devam edip icatlarını geliştirme şansları vardı.

 

 

Biro kardeşlerin ürettiği kalem.

 

Pek çok yatırımcı tükenmez kalemle yakından ilgileniyordu ancak kardeşler gelen teklifleri reddedip icatlarını mükemmel hale getirmek için uğraştılar. Arjantin’de fabrika açıp seri üretime geçen kardeşler, başlangıçta bazı sıkıntılarla karşılaştılar. Kalemlerde hala bazı sorunlar mevcuttu ancak kısa sürede bunlara çözüm getirildi ve yepyeni bir tasarımla tekrar üretime geçtiler. Bu üretimin ardından başarı da beraberinde geldi, Biro'lar artık Arjantin'de epey ün kazanmışlardı.

O sıralarda Arjantin'de bulunan Amerikan Hava Üslerinde ki amerikan savaş pilotları da Biro kardeşlerin bu tükenmez kalemleriyle tanışma fırsatını yakalamışlardı. Pilotlar kalemleri çok sevmişlerdi çünkü bu kalemler yüksek irtifada da gayet iyi çalışıyor ve tekrar tekrar doldurulmaları da gerekmiyordu. Bu amerikalı pilotlar sayesinde bu kalemlee Amerika'ya taşınmıştı. Milton Reynolds isimli Chicago’lu bir girişimci ise Arjantin’de gördüğü tükenmez kalemlerde bazı değişikler yaptı ve daha sonra yasal boşluklardan yararlanarak bu kalemlerin patent hakkını kendi üzerine aldı ülkesi ABD’de perakende olarak satmaya başladı.

Öte yandan Arjantin'deki Biro Kardeşler de 1945 yılında tükenmez kalemlerinin lisans haklarını Marcel Bich adlı bir Fransız'a sattı. Marchel bukalemlerde birtakım değişiklikler yaparak geniş bir üretim ağı kurdu. Geliştirdiği sistemle kalemlerini çok daha ucuza mal etmeyi ve satmayı başardı. Firmasına Bic ismini verdi. Bic firması bugün hala dünyanın en çok kalem ve türevi ürünleri üretip, satan firmalarından birisi. Bic Cristal modeli bugün hala bir günde milyonlarca adet satmayı başarabiliyor.

 

 

Altta ki resim; Bic Cristal modeli

 

  • Bizi Takip Edin