Markabana | Nasa 'nın Uzay Kalemleri

BLOG

Kasım 19

Çarşamba, 20.Kasım.2019

Nasa 'nın Uzay Kalemleri

Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasındaki soğuk savaş döneminde ortaya atılan bir iddiaya göre Amerika; çok ciddi ekonomik yatırımlar yaparak uzayda kullanılabilecek bir kalem tasarlanmasını istemiş ancak aynı dönemde Sovyetler Birliği uzayda kurşun kalem kullanmakta imiş.

Hatta bu hikaye 1999 yılında yayınlanan ‘’West Wing’’ isimli tv serisine de konu olmuş ve büyük dikkat çekmiştir.

Hikaye Bollywood’u da tesiri altına almış olacak ki; AMİR Khan’ın meşhur ‘’3 İdiots’’ filminde de kendine yer bulmuştur. Filmde marjinal bir öğrencinin hocasına Amerika’nın; uzayda işe yaramayan dolma kalemler yerine neden kurşun kalem kullanmadıkları sorusunu sorması ve filmde bu sorunun geçiştirilmesi hikayeye oldukça ilginç bir açıdan bakılmasına olanak sağlamıştır.

Oysa uzayda kurşun kalem kullanmak, kalemin kolayca kırılıp parçalarının etrafa dağılması sebebiyle astronotlar için tehlike arz ettiğinden tercih edilmemiş olması oldukça basit bir açıklama oluşturacak zemini hazırlıyordu. Öyle ki Nasa; yatırımın tüm detaylarını resmi sitesinden açıklayarak konuya bir açıklık getirmişti.

1965 senesinde Nasa; GEMİNİ PROJESİ için, Tycam Mühendislik Şirketi ile bir anlaşma sağlamış ve şirkete 34 adet  mekanik kalem tasarlamaları için 4,382.50 dolar ödeme yapmayı teklif etmişti. Ancak bu yatırım büyük tepkilere neden olmuş ve böyle bir bütçenin yalnızca bir kalem için harcanacak olması yüzünden doğan bu tepkiler nedeni ile Nasa projeyi iptal etmişti. Konuya kesin bir çözüm getirmek adına Nasa, bir başka proje tasarlasa da proje hayata geçememişti.

O günlerde süreci dikkatle takip eden ve Nasa’dan her hangi bir bütçe almadan AG7 Anti-Gravity Pen adında bir uzay kalemi tasarlayan Paul C. Fisher’in (Fisher kalemlerin yaratıcısı)  tasarladığı ürün 1968 yılında Nasa tarafından onaylanarak satin alınmıştı.         Bu kalemlerin tanesi 6 dolar idi ve Nasa Fisher’dan tam 400 adet uzay kalemi satın almıştı. İşin ilginç yanı kalem satışının bir yıl ardından Sovyetler Birliği de Fisher’dan tam 100 adet kalem sipariş etmiş ve Soyuz Uzay Uçuşu projesinde bu kalemleri kullanmıştı. Fisher markası ise günümüzde halen uzay kalemleri üretmeye devam etmektedir.

  • Bizi Takip Edin