Markabana | Taşlardan aksesuara dönüşüm: Çakmak

BLOG

Aralık 19

Pazartesi, 16.Aralık.2019

Taşlardan aksesuara dönüşüm: Çakmak

16.yüzyıla kadar insanoğlu taşları birbirine sürterek kıvılcım yakalamaya çalışmış, yakaladığı kıvılcımları da kuru otlar ile ateşe dönüştürmüştür O zamana göre büyük bir buluş olsa da taşlardan ateş yakmak zorlayıcı ve herkesin beceremeyeceği bir uygulamaydı.

Ateşi yakmak yeterli olmuyor yakılan ateşin uzun süre sönmemesi de gerekiyordu. Bunun için gaz yağı kullanılmış ve gaz yağı lambaları yaygınlaşmışsa da 1800 ‘lü yıllara kadar çakmak henüz icat edilmemiştir. Modern anlamda çakmak çok da uzun bir geçmişe sahip değildir.Çakmağın 1800’lü yıllarda ilk kullanım alanlarından biri de tüfeklerdir.Eski çakmaklı tüfeklerde taşa çarpıp kıvılcım çıkarmak sûretiyle barutu ateşlemede kullanılan âlete de çakmak denirdi.

1823 yılına gelindiğinde, ateş tarihine dair önemli gelişmeler yaşandığı gözlenmektedir ki ilk modern çakmağın icadı da bu zamana denk gelir. 1823 yılına kadar ateş yakmak için kullanılmış olan yöntemlerin tamamı, tesadüf eseri bulunmuşken, bundan sonraki süreç çözüm odaklı bir çalışmanın sonucu olmuştur.
Alman bir kimyacı olan Johann Wolfgang Döbereiner, 1823 yılında ilk modern çakmak için çalışmalara girişti ve ürettiği çakmak tek bir hamle ile kıvılcım üreterek, yağlı bezi ya da kuru çalıları tutuşturabiliyordu. Dolayısıyla dünya için önemli bir gelişme olarak değerlendirilen bu durum, hızla üretilen çakmağın yayılmasını sağlamıştı. Bu icat ilk modern çakmak olarak isimlendirilirken, 1900’lü yıllara girilmesi ile birlikte modern çakmak farklı şekil ve sistemler ile insanlara sunulmuş ve herkesin cebine girmeye başlamıştır.

İlerleyen yıllarda çakmak sadece ateş yakan bir araç olarak görülmemiş adeta tamamlayıcı bir erkek aksesuarına dönüşmüştür.

Modern erkek, sınırlı olan aksesuar seçenekleri arasına çakmağı da alarak , günlük hayatında kombinlerinin vazgeçilmezi, bazen de bir koleksiyon objesi olarak görmeye başlamıştır.

Çakmak özellikle son elli yılda bir stil göstergesi olup, çeşitli markalar bu konuda özel çalışmalar yapmaya başlamıştır. Markalar bir yandan ikonik çakmaklarını üretmeye devam ederken bir yandan da yeni modeller üretmiş, çakmak tutkunlarının gözdesi haline gelen ürünler piyasaya sunmuştur.

Siz de dünyaca ünlü markaların en özel çakmak modellerini incelemek isterseniz tıklayın.

  • Bizi Takip Edin