Markabana | Souvenir de Mauve

BLOG

Ocak 19

Perşembe, 17.Ocak.2019

Souvenir de Mauve

Anton Mauve, Vincent'ın kuzeni Ariëtte (Jet) Sophia Jeannette Carbentus ile evliydi ve ressam üzerinde büyük bir etkisi olmuştur. Vincent'in günümüze kadar gelmiş mektuplarının 152'sinde doğrudan kendisinden bahsedilmiştir.

“Sevgili Theo, Bugün Mauve ile karşılaştık, aramızda çok kötü bir konuşma geçti. Bundan sonra onunla barışamayız artık. … En sonunda “Pis bir karakteriniz var”, dedi.  Mouve “Ben sanatçıyım” dememden alınmış.” (Theo'ya Mektuplar adlı kitaptan alıntıdır. )

Vincent, 1881'in sonunda Mauve'un atölyesinde üç hafta çalıştı ve bu sırada Mauve'un yol göstermesiyle ilk resim denemelerini, önceleri yağlı boya sonraki yılda suluboya olarak yaptı. Önceden karakalem çizim çalışmalarına yoğunlaşmıştı.

Mauve ona destek olmaya devam ederek bir atölye kiralaması için para da ödünç verdi, Ancak Van Gogh bir sinir krizi sırasında bu atölyenin içindeki herşeyi parçaladı ve Mauve'la ,önceleri çok iyi dost olsalarda aralarına soğukluk girdi.

Mauve Vincent'i eserleri konusunda sıkça uyarıyor, hayat tarzını ahlaksız buluyor, çizimlerini sertçe eleştiriyordu. Buna daha fazla dayanamayan Vincent tepkisini Mauve'dan uzaklaşarak gösterse de bir süre daha mektuplaşmaya devam ettiler.

Ancak daha sonra ilişkileri soğuklaştı ve Mauve Vincent'in bazı mektuplarına cevap yazmadı. Van Gogh'a göre bunun sebebi bir hayat kadınıyla yaşamaya başlamasıydı.

Vincent kardeşi Theo'ya yazdığı 7 Mayıs 1882 tarihli mektubunda Mauve'un "çok üzücü bir konuşma"da artık ilişkilerinin "tamamen bittiğini" söylediğini ve Vincent'ın ahlâksız bir karaktere sahip olduğunu eklediğini yazmıştır. Vincent mektubunda üzüntüsünü anlatmaya devam eder ve arkadaş olduğu hâmile hayat kadını Maria Hoornikile ilişkisini savunmaya başlar.

Bu olaylardan sonra Arles'e yerleşen Van Gogh eserlerinde, Arles'in doğası ve o sıralar Fransa'da ünlenmeye başlayan, Japon kültüründen etkilenmiş ve bolca şeftali çiçekleri, kiraz çiçekleri ve ağaçları resmetmiştir.

Ölümünden yalnızca 2 yıl önce 1888'de  yaptığı "Pembe Şeftali Ağacı" tablosuna "Souvenir de Mauve" adını vermiştir. 

"Çiçekli Meyve Bahçeleri" Van Gogh'un Şubat 1888'de Arles'a geldikten sonra tamamladığı ilk tablo gruplarından biridir.

Bu grupta bulunan 14 tablo iyimser, neşeli ve tomurcuklanan baharın görsel dışavurumudur. Zarif bir hassalığa sahiptirler ve insan figürü içermezler. Vincent 21 Nisan 1888'de Theo'ya "10 meyve ağacı ile bozduğum büyük bir kiraz ağacım(resmim)var" diye yazmıştı.

Van Gogh'un ölümünden tam 129 yıl sonra, ünlü kalem üreticisi Visconti, O'nun anısına "Souvenir de Mauve" tablosundan esinlenerek, bir dolma kalem üretti.  Özel kutusunda ünlü eserin bir reprodüksiyonu bulunan bu kalem, mürekkep hediyesi ile birlikte sunuluyor.

Bu çok özel dolma kalemi buradan inceleyebilirsiniz.

 

  • Bizi Takip Edin