GRAFOLOJİ: Yazım Biçiminden Kişilik Analizi

 Büyük şirketlerin, onlara dijital ortamda CV göndermiş olmanıza ragmen, el yazısı ile bir özgeçmiş de istemelerinin sebebini hiç düşündünüz mü? Muhtemelen iş başvurusu yaptığınız şirket, el yazısı stilinizden kişilik analizinizi yapmak istiyor. Çinlilerin 3 bin sene önce yaşamamıza kattığı Grafoloji bilimi sayesinde bugün halen kişilerin yazı yazma stillerinden kişlilik analizlerini yapabiliyoruz.

 Yazı yazma şeklimiz beynimiz tarafından belirlendiği için tıpkı bir imza ve parmak izi gibi her birimizin kendine ait bir yazı stili bullanmakta. Öyle ki uzmanlar psikiyatrik hastalıkları teşhis etmede dahi grafoloji biliminden faydalanmaktadırlar.

 

KÜÇÜK YAZI TİPİ KULLANANLAR

Akılcı ve mantıklı kişilerdir. Genellikle duyguları ile değil mantıkları ile ilerlerler. Zihinleri açık ve berrak bir düşünce sistemine sahiptirler. Bu kişiler genellikle kendileri ile yarıştıkları için başkaları ile kendilerinin kıyaslama eğilimine girmezler. Yaptıkları işi ortaya çıkarmak onlar için önemlidir. Bu sebeple engellenmekten hoşlanmazlar.

 BÜYÜK YAZI TİPİ KULLANANLAR

Bu kişiler oldukça sosyal, dışa dönük ve arkadaş canlısı, samimi kişilerdir. Bununla birlikte kendilerini tanıyan ve öz güveni yüksek kişilerdir. Rekabet duyguları fazla gelişmemiştir. Merhametli ve adil kişilerdir. Doğru bildikleri konularda inançlarından şaşmamayı tercih ederler.

 

KOYU VE KALIN YAZI TİPİ KULLANANLAR

Bu yazı tipini kullananlar genellikle kolay öfkelenen kişilerdir. Olaylara ani tepkiler verebilirler. Ayrıca oldukça alıngan olan bu kişilik tipi insanları ile çalışıyorsanız özellikle iş hayatında bazı gergin ortamlara dahil olmanız kaçınılmazdır.

İNCE VE SİLİK YAZI TİPİ KULLANANLAR

Bu kişiler genellikle narin ve kırılgandır. Aynı zamanda alıngan olan bu kişilik yapısına sahip insanlar iş hayatından yönetici olmaya elverişli değillerdir. Sosyal hayatlarında da edilgen ve hassas kişilerdir.

 

İTALİK YAZI TİPİ KULLANANLAR

Bu yazı tipini kullanan kişiler özgürlüğüne düşkün, asi ve genellikle kurallardan hoşlanmayan kişilerdir. Otoritenin varlığını gösterdiği işlerde bulunmak istemezler.

SOLA YATIK YAZI TİPİ KULLANANLAR

Detaycı ve ayrıntılara önem veren kişilik tiplerini yansıtır. Ayrıca bu kişilerin estetik kaygıları yüksektir ve yaptıkları her işte estetik detaylar üzerinde titizlikle çalışırlar. Ancak bu kişiler yaptıkları her işi benimsemek, sahiplenmek isterler. Dışarıdan gelen yönlendirme ve önerilere açık değildirler. Yaptıkları işe ciddi bir biçimde odaklandıkları için onları bir miktar içine kapanık kişilikler olarak da tanımlayabiliriz.

 

SAĞA YATIK YAZI TİPİ KULLANANLAR

Bu yazı tipini kullanan insanlar liderlik vasfına sahiptir. Kontrolü ellerinde tutmak isterler. Anca yazı tipi sağa doğru eğildikçe duygularının kendisini yönetmesine izin veren kişilik özelliği baskınlaşmaya başlar. Bu kişiler iş hayatında, müşteri ilişkilerinde oldukça başarılı kişilerdir.

 NOKTALAMA İŞARETLERİNİ SIK KULLANANLAR

Bu kişiler oldukça titiz, kuralcı ve detaycı kişilerdir. Yaptıkları her işi büyük bir ciddiyet ve disiplin içinde yaparlar. Kusursuz işler ortaya koymak için çaba sarf ederler.